Yurttan çıktı, bunalıma girdi, bileklerini kesti!

Geçtiğimiz gün Giresun Devlet Hastanesi'ne bilekleri kesilmiş ve ölmek üzereyken getirilen gencin ardında filmlere konu olacak, okuyunca vicdanı olan herkesi üzüleceği bir dram çıktı. O gencin  hazin hikayesini Bulancak Gençlik Derneği Başkanı Süleyman Bayrak sosyal medya hesabından " Dikkat etmezsek çoluk çocuk ne hale gelecek, okuyun ve görün" diye paylaştı. 

Henüz 5 yaşındayken Sakarya'nın Akyazı İlçesi'ne ailesi ile yerleşen şuan 24 yaşında olan H.Y.'nin hastane koridorunda sedye üzerinde çekilmiş bu acı fotoğrafıyla gün yüzüne çıkan hikayesini okuyunca sizlerde çok etkileneceksiniz...

İşte yaşamı boyunca sayısız güçlükle karşılaşan ve girdiği bunalım sonucu bileklerini keserek intihar etmek isteyen ve son anda yaşama döndürülen H.Y.'nin hazin hikayesi...

Birazdan okuyacağınız hayat hikayesi ilçemiz Bulancak’ta yaşayan Genç bir kardeşimizin hayatından alınmış ve kurgu değil, gerçek bir hayat hikayesidir.

İBRETLİK olması yanı sıra, ilgililer tarafından gerekenin artık bu kardeşimiz ve onun gibi bir çoğu için yapılsın diye yazılmıştır.
25 Mart 1997 Yılında Ezeltere Köyü (Bulancak)’da hayata gözlerini açan değerli kardeşimiz H.Y.

2002 Yılında Sakarya/Akyazı ilçesi Ahmetler köyüne taşınmışlardır.
O yıllarda ailesi ile birlikte yaşayan (Anne, Baba, 5 kardeş) H.Y. ilkokul hayatına Ahmetler köyünde başlamıştır. Orta eğitimine ise Akyazı Merkezinde devam ederek hayatını sürdürmektedir.
Aile Babası alkol alan ve sinirli bir yapıya sahip olan bireydir.

Zaten şiddete meyilli olan ailede anne ve çocukları sürekli olarak sözlü ya da fiziksel olarak darp eden baba artık ayrılık çanlarını çaldırmaya başlamıştı. 2008 yılında Sakarya/Akyazı ilçesinde hayata devam eden ailede şiddet iyice artmıştı ve anne artık dayanamayıp evden kaçmıştı. Bunun üzerine daha da sinirlenen ve çocuklardan hınç alırcasına şiddet uygulayıp, baskı yapan baba H.Y.’yi okuldan alıp pideci yanına yerleştirerek kardeşlerine bakması için işe verdi.

Aradan geçen 1-2 haftalık bir süre sonrasında baba işe gidiyorum diyerek evden ayrıldı ve sırra kadem bastı. 2-3 hafta kadar pidecide çalışıp, kardeşlerine kol kanat germeye çalışan ve henüz 10 yaşında olan H.Y. daha sonra 2009 yılının başlarında kardeşlerininde ellerinden tutup, polis karakoluna giderek durumu anlattı.

Annesinin ve babasınında kendilerini terk ettiğini öğrenen emniyet birimleri bir gece sonrasında H.Y. ve 4 kardeşi (3 kız,1erkek) Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Yurduna Alındı.

2010 yılında 3 kız kardeşi koruyucu aileye teslim edilen H.Y.’nin diğer erkek kardeşi olan E.Y. ise Sakarya/Arifiye ilçesinde yurtta kalıyordu. Kaldığı Yurtta da şiddet gören ve ayağında sigara söndürülecek kadar vahşi bir duruma şahit olan H.Y. bunun üzerine 2012 yılında yurttan kaçtı. Aynı hafta içerisinde yakalanan ve yeniden yurda yerleştirilen hakan kaldığı yurtta yaşı büyük çocukların baskısı ile yanlış yönlendirmeleri üzerine yurtta uyuşturucu satan ve kullananların baskısına maruz kalmıştır.

Sürekli olarak şikayet eden ama çözüm bulunamadığı için yine dayak yiyen H.Y. baskılara ve gördüğü uygunsuz muamelelere dayanamayarak sürekli yurttan kaçmaya başlamıştı.

Her yakalandığında sebebi ve nedenini açıklayarak,
Yurtta sözlü ve fiziki şiddet olduğu, haricinde yurtta kalan ve yaşı büyük olan çocukların uyuşturucu kullandığını, hatta sattığını ama bunlara şahit olan çocuklarda olmasına rağmen hiçbir müdahele yapılmadığını söyleyen H.Y. mecbur kaldığı için 15.06.2015 yılında yaşının Reşit olması üzerine yurttan ayrıldı.

Yetiştirme yurdunda kalan çocukların reşit olduktan sonra memur olarak Devlet kadrolarına yerleştirilene kadar sahip çıkılması gerektiği halde maddi ya da manevi destek görmediği için sokaklarda kalmaya başladı.

İlerleyen zamanda sokakta kaldığı ve sahip çıkılmadığı için ister istemez suçlu olmaya meyilli hale gelen H.Y. yüz kızartıcı olmasada bazı ufak tefek suçlara karışmıştır. Neden Devlet memurluğu verilmediği sorusu üzerine hareket eden H.Y. daha sonra 15.06.2015 yılında çıkışı verildiğini zannettiği yurttan aslında 15.03.2014 yılında kendi isteği ile çıkarıldığını öğrendi ama aslında öyle olmadığına da şahitlik edecek öğretmeni olduğunu ileri sürdü.

Mahkeme parasının çok pahalı olmasından dolayı bir türlü yol izleyemeyen ve sahip çıkanı olmadığı içinde sokaklarda yaşamaya devam eden H.Y. 2017 yılının 11. Ayında girmiş olduğu kavga sonrasında cezaevine girdi.

2020 yılının Haziran ayında cezaevinden çıkan ve ne yapacağını bilmeyen H.Y. daha sonra Giresun/Bulancak ilçesi Ezeltere köyünde babannesinin yanına yerleşti. Amcası ve yengesi birde H.Y. yaşadığı köy hayatında günlük işlere yani (Bağ, Bahçe ) İşlerine başlamıştı.
Cebi para görmeye başlayan H.Y.’den amcasının para istemeye başlamasından sonra çıkan tartışmalar üzerine köyden ayrılıp Bulancak ilçe merkezine inerek köyden tanıdığı arkadaşlarıyla birlikte kalmaya başladı.

2017 yılında cezaevine girdikten sonraki hayatında kendisini toparlayan ve adli hiçbir suça karışmayan H.Y. Bulancak ilçe merkezinde günlük işlerde çalışmaya başladı. Arkadaş ortamını düzeltip sürekli olarak beraber olduğu Bulancak Gençlik Derneği üyeleriyle birlikte hareket etmeye başladı.

Ortamı hoşuna giden ve Maddi ya da manevi imkanlar dahilinde desteklerini gördüğü arkadaşlarıyla yaptığı çalışmalarda daha da kendisini toparlayan, sosyal bir hayat içine giren H.Y. Sokakta kalmayı bırakıp, kuryecilik yapmaya ve sabit işte çalışmaya başlarak bir pansiyona yerleşti.

Aylar sonra işten çıktığı birgün arkadaşlarının yanına gitmeyip, pansiyona geçen H.Y. atanamadığı memurluk, göremediği kardeşleri ve sürekli olarak pansiyonda kalması ve en önemliside maddi olarak çektiği sıkıntıdan dolayı bunalıma girip bileklerini keserek intihara kalkışan H.Y. arkadaşlarının merakı üzerine bakıldığında çok geçmeden emniyete bildirilerek hastahaneye kaldırıldı.

Sabah olduğunda yanında olan Bulancak Gençlik Derneği Başkanı ve üyeleri ile iyileştikten sonra oturan H.Y. ayarlanan pansiyonda kalarak ertesi gün Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından arandı ve Memurluk işlerinin halledileceği, kendisine yardımcı olmak istenildiğini dile getirildi.

YADER (Yetiştirme Yurdundan Çıkan Çocukları Koruma) derneği başkanı olan Salih ÇETİN tarafından arandı ve onlarla bağlantısının koparmaması gerektiği söylenildi. Bakana kadar durumunun bildirildiğini ve gerekenin yapılacağı söylendi, hatta H.Y. için mahkeme açılacağı ve hakkının aranacağı da söylenildi.
Sonrasında Giresun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürü Olan ve Geçici görevle ANKARA’YA giden Mustafa TOSUN tarafından da aranıp ne durumda olduğu bilgisi alınan H.Y.’nin durumun bakan ve bakan yardımcısına bildirildiği gerekenin ise yapılacağı söylendi.

Sosyal Yardımlaştırmadan Çıkan Ödenekle Giresun Merkezde bir pansiyona yerleştirilen H.Y. artık kimseye güvencinin kalmadığını ve vaatler değil icraatler yapılması gerektiğini söylüyor.
Yerleştirildiği pansiyonun sağlık açısından elverişli olmadığını ve harebe olduğunu dile getiren H.Y. artık dayanacak gücü kalmadığı ve TÜM KAMUOYUNDAN kendisi adına kalacak yer ve yardım istediğini dile getirdi.

İLGİLİLERİ ve İŞ ADAMLARINI GÖREVE DAVET EDERKEN
İLÇEMİZİN NE YAZIK Kİ

BU DURUMDA Kİ GENÇLERE YETERLİ ŞEKİLDE SAHİP ÇIKAMAMASININ ARTIK ÖNÜNE GEÇİLMESİNİ ARZ EDERİZ.
EĞERKİ AKSİNİ İDDİA EDEN OLURSA

H.Y. ve BİRÇOK H.Y.’nin durumunda arkadaşlarımızla yüzleştirebiliriz.

Bulancak Gençlik Derneği Başkanı Süleyman Bayrak 

- Medyabar, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/7997118/yurttan-cikti-bunalima-girdi-bileklerini-kesti