Ali İhsan Yavuz'dan "Helvadan put" benzetmesi: "Haddinizi bilin!"

MEDYABAR.COM - 

Amerika Birleşik Devletleri ( ABD) Türkiye Büyükelçiliği, dün akşam saatlerinde hakkındaki çeşitli suçlamalardan dolayı tutuklu bulunan iş adamı Osman Kavala'yla ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklama ABD Büyükelçiliğinin twitter hesabından; "Bugün, Osman Kavala’nın tutuklanmasının dördüncü yıl dönümü. Hakkında devam eden dava, Türkiye’de demokrasi ve hukukun üstünlüğüne gölge düşürmektedir.
Bugün, (10 ülkenin bayrakları), Kavala’nın serbest bırakılması çağrısında bulunmaktadır" ifadeleriyle duyuruldu.

Ülke siyasetine bomba gibi düşen bu açıklamanın ardından başka AK Parti iktidarı ve hükümet temsilcileri ABD ile diğer 9 ülkeye büyük tepkiler gösterdi.
Yeni günün ilk saatlerinde bir tepki açıklamasında AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz'dan geldi.
Yavuz, "Haddinizi bilin!" diyerek sonlandırdığı açıklamasında, insan hakları ve benzeri değerlerin söz konusu ülkeler için "Helvadan bir put" olduğunu yazdı.

Yavuz'un açıklaması şu şekilde:

"Sanırsınız ki hukuka ve demokrasiye çok duyarlılar.
Oysa, sömürü düzenlerini devam ettirmek için her yolu mübah görürler.
Demokrasi,insan hakları vb. değerler onlar için,işlerine geldiğinde taptıkları,işlerine geldiğinde ise yedikleri helvadan bir puttur adeta.
Haddinizi bilin!"

HELVADAN PUT YAPMAK NEYİ İFADE EDİYOR?

İslami kaynakları, İslam öncesi Cahiliyye müşrik insanını anlatırken şu tespiti yapar: "Onlar, helvadan put yapıp bir süre tapıyorlar, acıkınca o puttan helvalarını yiyorlardı."
Cahiliye döneminde müşriklerin tapındığı putların sempatik gözükmesi için helva gibi tatlılardan yapıldığı ancak açlık durumda yenildiği ifade ediliyor.

10 BÜYÜKELÇİLİĞİN AÇIKLAMASININ TAMAMI ŞU ŞEKİLDE:

ABD'nin yanı sıra Fransa, Almanya, Hollanda, İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, Kanada ve Yeni Zelanda'nın imzaladığı ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:
Bugün, Osman Kavala'nın tutukluluğunun başlamasının 4. yıl dönümü. Daha önce verilen beraat kararının ardından farklı davaların birleştirilmesi ve yeni davaların açılması yoluyla davasında süregelen gecikmeler, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ve Türk yargı sisteminin şeffaflığına gölge düşürüyor.
Kanada, Fransa, Finlandiya, Danimarka, Almanya, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, İsveç ve Amerika Birleşik Devletleri büyükelçilikleri olarak birlikte, Türkiye'nin uluslararası yükümlülükleri ve iç hukukuyla uyumlu şekilde, bu davanın adil ve hızlı biçimde sonuçlandırılması gerektiği kanısındayız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bu husustaki kararları doğrultusunda Osman Kavala'nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye'ye çağrıda bulunuyoruz."

- Medyabar, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/7997420/ali-ihsan-yavuzdan-helvadan-put-benzetmesi-haddinizi-bilin