Kuyumcular iş birliği yaptı, sahte altıncılar böyle yakalandı!

MEDYABAR.COM -

Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, İzmit'e bağlı Tepecik Mahallesi'nde 3 farklı kuyumcuya sahte altın satarak dolandırıcılık yaptığı iddia edilen zanlıların yakalanması için çalışma başlattı.

Şüphelilerin kimliklerini belirleyen ekipler, şüphelilerden H.L'yi Kartepe'de yakaladı.

V.C isimli diğer şüphelinin yakalanması için ise Kocaeli'deki kuyumcular Sakarya'daki kuyumcular ile iş birliği yapma yolunu seçti. 

KOCAELİ'DEKİ KUYUMCULAR SERKAN SERBES İLE İLETİŞİME GEÇTİ!

Kocaeli'deki kuyumcular Sakarya Sarraf Kuyumcu ve Mücevherciler Derneği Başkanı Serkan Serbes ile iletişime geçerek durumu bildirdi.

Kocaeli'den aldığı bilgi sonrası Sakarya'daki kuyumcuları uyaran Serbes, sahte altın çetesinin Sakarya'daki kuyumculara da gelebileceğine dikkat çekerek tüm esnaftan dikkatli olmalarını istedi. 

Kuyumcu esnafı bu uyarı sonrasında kendilerine bozdurulmak üzere getirilen altınları dikkatle incelemeye başladı. 

VE DOLANDIRICI KUYUMCUDA...

Bunlar yaşanırken polisin aradığı V.C., Adapazarı Çark Caddesi üzerinde bulunan Erkan Tenekeci'ye ait kuyumcuya geldi. İki adet ata lira bozdurmak istediğini söyleyen V.C, fiyat aldıktan sonra altınları teslim etti. Kuyumcu çalışanları altınlarda yaptıkları incelemede sahte olduklarını anlayınca dernek başkanı Serkan Serbes ve polis ekiplerine haber verdi. 

V.C, kuyumcuya verdiği altınların parasını beklerken iş yerine gelen polislerce gözaltına alındı. 

Kocaeli polisine teslim edilen V.C, ortağı H.L ile birlikte çıkartıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

Komşu şehirler Sakarya ve Kocaeli'nin kuyumcu esnafının iş birliğiyle sahte altıncıların yakalanması şimdilik rahat nefes aldırdı. 

NASIL YAKALANDIĞINI ANLATTILAR

Dolandırıcı V.C'nin yakalandığı kuyumcunun sahibi Erkan Tenekeci ve Sakarya Sarraf Kuyumcu ve Mücevherciler Derneği Başkanı Serkan Serbes de yaşananları TV264'e anlattı. 

V.C'nin iş yerine girerek kendilerine iki adet ata lira verdiğini anlatan Tenekeci, "Fiyat verdik altınları bize teslim etti. Biz bunun tabi meslek icabı çıkardıkları seslerden, gramlarından ve yapısından bunlarda bir tuhaflık olduğunu anladık. Ve atölyemize çıkardık ayar kontrolü için. O arada şahısları burada bekletmiş olduk. Hem de altınımızın gerçek olmadığını teyit etmiş oldu. Ve dernek başkanımızla iletişime geçtik. Ekiplerimize haber verildi. Akabinde de polislerimiz buraya geldi. Sahte altınla birlikte şahsı yakaladı" dedi. 

İŞ BİRLİĞİ SONUÇ VERDİ

Dernek başkanı Serkan Serbes de dolandırıcıların yakalanma sürecini anlatırken, "İzmit’te bir çetenin yaptığı satışlarda düşük ayarlı ürün sattığı meydana çıktı. Bunun üzerine oradaki kuyumcular hemen network üzerinden bilgi paylaşımı sağladılar. Bununla beraber sahtekarlardan bir tanesi Kartepe’de bir kuyumcuda yakalandı. Diğerinde ise bizim haberimiz vardı. Esnafımızı bilgilendirdik bunun üzerine merkezde bulunan kuyumcu Erkan kardeşimizin dikkati sayesinde aynı kişi olduğu tespit edildi" diye konuştu. 

NASIL ANLAŞILIR?

Başkan Serbes, sahte ve düşük ayarlı altınları nasıl tespit ettiklerini anlatırken de , "Sahte altın olduğunu anlamamız için 3 yöntem var. Birincisi gramına bakılır, 2’ncisi ayarına bakılır 3’ncü ise cama atılarak bakılır. Camın üzerine atılmasında ki gaye altının kendine özel bir sesi ortaya çıkar" ifadelerini kullandı. 

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/8005693/kuyumcular-is-birligi-yapti-sahte-altincilar-boyle-yakalandi