Eğer bu gerçekleşirse Şaban Dişli de sınır dışı edilecek!

MEDYABAR.COM/

Geçtiğimiz günlerde ABD, Almanya ve Fransa'nın da aralarında olduğu 10 ülkenin Ankara büyükelçilikleri ortak bir açıklama yayımlayarak, iş insanı Osman Kavala'nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği karara uyularak serbest bırakılmasını isteyerek bir paylaşım yaptı.

Bu paylaşımların ardından Ankara diplomasisi hareketlendi. Osman Kavala’nın serbest bırakılmasına yönelik ortak açıklamaları nedeniyle Dışişleri Bakanlığı 10 büyükelçiyi Bakanlığa çağırdı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, hukuki bir süreç ile ilgili yapılan açıklamaları hadsiz olarak değerlendirmişti.

İSTENMEYEN ADAM İLAN EDİLDİ

Eskişehir’de toplu açılış törenleri nedeniyle yapılan açık hava toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'terbiyesizlik yaptıklarını' söylediği bu büyükelçilerin ‘‘persona non grata’’ (istenmeyen adam) ilan edilmesi için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na talimat verdiğini söyledi.

GÖZLER ŞABAN DİŞLİ'YE ÇEVRİLDİ!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istenmeyen adam ilanı sonrası ‘Hollanda büyükelçisi sınır dışı edildi’ iddiası ortaya atıldı. İddia sosyal medyada geniş çapta yankı uyandırırken gözler Türkiye'nin Hollanda Büyükelçisi Şaban Dişli'ye çevrildi. 

‘Hollanda büyükelçisi sınır dışı edildi’ her dakika büyümeye devam ederken Şaban Dişli'nin de sınır dışı edileceği iddia edildi. Ülkeler arasındaki mütekabiliyet (karşılıklılık) uygulaması gereği, Türkiye büyükelçiyi sınır dışı ederse, Hollanda için de aynı hak doğuyor. 

Geyveli Büyükelçinin eşyalarını topladığı kulisi yayılmaya başladığı sırada Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

DIŞİŞLERİ: GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Bakanlık yetkilileri, gazetecilerin konuyla ilgili sorusu üzerine “Haber gerçeği yansıtmamaktadır” dedi.

- Medyabar, Arka Kapı bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/8057285/eger-bu-gerceklesirse-saban-disli-de-sinir-disi-edilecek