Sevmek bir sanat mıdır?

Aysu  Erkol
Aysu Erkol

Çevrenizde gerçekten sevgiyle dolu kaç kişi tanıyorsunuz?
Sevmek , çaba ve yetenek gerektirir; bunların yanında alçakgönüllülük, cesaret, inanç ve disiplin. Bunlar olmadan sevgiden yana kişisel doyuma ulaşmak zordur.
Aslında “Sevmek”, aynı yaşamak gibi bir sanattır ve bunu farketmemiz çok kıymetlidir. Eğer nasıl sevmemiz gerektiğini öğreneceksek resim, müzik, marangozluk, doktorluk sanatlarını, mesleklerini öğrenmek için ne yapıyorsak onun aysını yapmamız gerekir.

Peki bir sanatı öğrenmek için atılacak adımlar nelerdir?
   Bir sanatı öğrenmenin ilk adımı kuramda ustalaşmaktır; ikinci adım ise pratikte ustalaşmak. Yani eğer doktorluk sanatında ustalaşmak istiyorsam önce insan vücudu hakkında bilgi edinmem sonra tüm kuramsal bilgilerle pratik bilgileri bütünleştirmem gerekir ki bu tüm sanatlar için ustalaşmanın özüdür. 

Yazımın girişinde “çevrenizde gerçekten sevgi dolu kaç kişi tanıdığınızı” sormuştum, bu yazıdan sonra aslında ne kadar az kişide o sevgi dolu yansımayı gördüğümüzü anlayacaksınız. Çünkü biz daha çok tüm enerjimizi başarı, itibar, para ve gücü nasıl elde edeceğimizi öğrenmeye harcarız. Sevmeyi öğrenmeye ise enerjimiz ve zamanımız kalmaz.

 Sadece kişiye para ve saygınlık kazandıran bu şeyler mi öğrenilmeye değer olarak görülmekte; maddi olarak kâr getirmeyen “sadece” ruhun kazancı olan SEVGİ enerji harcamaya vaktimizin olmadığı bir lüks mü?


Sevgiyle kalın!

- Medyabar, Aysu Erkol tarafından kaleme alındı
https://medyabar.com/makale/8058463/aysu-erkol/sevmek-bir-sanat-midir