Tutuklu yargılanmaya devam! Patrona yine tahliye çıkmadı

Sakarya'nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamaya ilişkin aralarında fabrika sahiplerinin de bulunduğu 2'si tutuklu 7 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesince, Ferizli ilçesinde yeni inşa edilen cezaevi kampüsündeki salonda yapılan duruşmada, tutuklu yargılanan fabrika sahiplerinden Yaşar C. ile Hasan Ali V, tutuksuz sanıklar Erşan Ö, Asiye A, tutuksuz müşteki sanık Ahmet Ç. ve taraf avukatları hazır bulundu.

Tutuksuz yargılanan Ali Rıza Ergenç C, Aslı B. ise duruşmaya katılmadı.

Duruşma salonu binası içi ve çevresinde kolluk kuvvetlerince geniş güvenlik önlemi alındı. Salona müştekiler, patlamada hayatını kaybedenlerin yakınları ve diğer izleyiciler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri uygulanarak alındı. Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Ahmet Şık da duruşmayı izledi.

Yoklama yapılmasının ardından Yaşar C. ile Ali Rıza Ergenç C'nin asli kusurlu, diğer sanıklar Hasan Ali V, Asiye A, Ahmet Ç, Aslı B. ve Erşan Ö'nün tali kusurlu olduğunun belirtildiği celse arasında gelen 7 kişilik bilirkişi heyeti raporu ile diğer gelen belgeler zapta geçirildi.

Duruşmada, sanık avukatlarının mahkemeye sunduğu tanıklar dinlenildi.

Tanık Y.B, fabrikanın fitil bölümünde çalıştığını söyledi.

Sanık Erşan Ö'nün ustabaşı olarak görev yaptığını belirten Y.B, işe alma yetkisinin olmadığını anlattı.

Tanık H.A. da fabrikanın toprak bölümünde çalıştığını dile getirerek, "Erşan Ö'yü tanırım, ustabaşıydı. Emir ve talimatları Hasan Ali V'den alıyordu, işe alma yetkisi yoktu." dedi.

Daha sonra müşteki avukatlarının beyanlarının alınması sırasında rahatsızlanan sanık Yaşar C, jandarma personeli nezaretinde bir süre duruşma salonundan ayrıldı.

Müşteki avukatları, bilirkişi raporunda eksiklikler bulunduğunu, dosyanın olası kast dosyası olduğunu belirterek, sanıkların tutukluluk halinin devamını talep etti.

Söz verilen tutuksuz sanık Asiye A, Erşan Ö. ve Ahmet Ç. de önceki beyanlarını tekrar ettiklerini bildirdi. Bilirkişi raporunu doğru bulmadıklarını savunan sanıklar, kusurlu olmadıklarını belirtti.

Tutuklu sanık Hasan Ali V. de suçsuz olduğunu öne sürerek, tahliyesini istedi.

Bir süre sonra duruşma salonuna dönen tutuklu sanık Yaşar C. de kendisi hakkındaki iddia ve beyanlara cevap vererek, bilirkişi raporunun art niyetli olduğu iddiasını paylaştı.

Fabrikanın kuruluşu için her kurumdan izin alındığını belirten Yaşar C, şöyle konuştu:

"Raporda fabrikanın izinsiz ve ruhsatsız olduğu yazılmış. Sipariş üzerine yazılmış bir rapor. 16 aydır tutukluyum. Bu raporun gelmesini bekliyorum belki tutukluluk kalkar diye. Adalet aranıyor. Adalet aranır mı? Adalet herkese eşittir. 16 aydır adalet arıyorum. Binalar tüzüğe göre yapıldı. Bilmeyen insanların hazırladığı rapor bu kadar olur. Havai fişek mi görmüşler, kitabı açmış okuyorlar. Sayın savcıdan suçun bilinçli taksirden çıkarılıp taksire düşürülmesini ve babamla benim sanıklıktan çıkarılmasını istiyorum. Bu raporun hesabı sorulsun. Böyle bir rapor olmaz."

Yaşar C, önceki duruşmalarda dile getirdiği olayda sabotaj iddiasını yineleyerek, bu hususun araştırılması gerektiğini savundu.

Söz alan tutuksuz sanık avukatları da tanık ifadelerinde aleyhe olan hususları ve bilirkişi heyeti raporunu kabul etmediklerini belirterek, tekrar bilirkişi raporu alınması talebinde bulundu.

Tutuklu sanık avukatları da bilirkişi raporunda ceza hukukçusu olmadığından kusur tespitinin yapılamayacağını, bu yüzden raporu kabul etmediklerini, olay yerinde keşif yapılması gerektiğini savunarak, müvekkillerinin tahliyelerini talep etti.

Geçen celse hazır edilememesi nedeniyle dinlenilmesinden vazgeçilen fakat duruşma salonunda hazır olan müşteki Zeynep Y, fabrikada muska bölümünde çalıştığını ve patlamada yaralandığını belirterek, sanıklardan şikayetçi olduğunu kaydetti.

Görüşünü açıklayan iddia makamı, okunan belgeler ile dosyaya giren bilirkişi raporuna bir diyeceklerinin olmadığını, yeniden bilirkişi raporu alınması konusunda takdirin mahkemede olduğunu belirterek, dava konusu fabrikadaki çalışma süreleri, yetki görev ve sorumluluklarının niteliği, sanıklar üzerinde atılı suçun bilinçli taksirle işlendiği iddiası ve adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağından sanıklar Yaşar C. ve Hasan Ali V'nin tutukluluk halinin devamını talep etti.

Tutukluluğa ilişkin söz verilen sanık ve avukatları, tahliye talebinde bulundu.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Yaşar C. ve Hasan Ali V'nin bu hallerinin devamına karar verdi.

Tekrar bilirkişi raporu alınması ve olay yerinde keşif yapılması talebinin reddine karar veren heyet, duruşmayı 6 Aralık'a erteledi.

Müşteki ve avukatları, duruşma sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, adaletin tecelli etmesini beklediklerini söyledi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/8064047/tutuklu-yargilanmaya-devam-patrona-yine-tahliye-cikmadi