Her şey Sakarya'ya dev bir hastane kazandırmak hayaliyle başlamıştı...

MEDYABAR.COM -

Dönemin Adapazarı Belediye Başkanı merhum Ünal Ozan, günümüzde olduğu gibi o zaman da büyük bir hastane ihtiyacı yaşanan şehre dev bir hastane kazandırmak için hareket geçti.
Adapazarı Bakkallar semtindeki 2 bin 700 metrekarelik arsa, belediye hastanesi için ayrıldı ancak proje hayata geçirilemedi.
1994 seçimlerinde koltuğa oturan merhum Aziz Duran da projeyi genişleterek hastanenin daha geniş bir arsada, daha uygun bir yerde yapılmasını planladı.

İLÇELERİN KESİŞİM NOKTASI

Adapazarı, Kaynarca ve eski Karasu yolu kavşağında, bugün Dağdibi Mahallesi sınırlarındaki Adapazarı Belediyesi Teknik Birimler Şantiyesi arazisinde kalan binanın hikâyesi de böyle başladı.

HAYIRSEVER AHMET AKKOÇ YAPTIRDI

Sakarya'ya çok sayıda eser kazandıran hayırsever iş adamı merhum Ahmet Akkoç, bu araziye tedavi gördüğü İstanbul Acıbadem Hastanesi’nin bir benzerini yapmaya gönüllü oldu.
90'lı yılların sonuna doğru zemin üstü 5 kat olarak inşa edilen binanın içi o dönemin modern hastanelerine göre dizayn edildi.
Ancak o hastane bir türlü açılamadı...

YAPILDIĞI GİBİ KALDI...

Asrın felaketi 17 Ağustos 1999 depreminden sonra hasar aldığı için onarılan bina, yine de kullanıma geçemedi.
Yaklaşık 22 yıldır atıl bir durumda bulunan bina zamanla metruk hale geldi.

"RİSKLİ BİNA" OLDU, ŞİMDİ YIKILACAK

Kısa sürede metruk ve deprem hasarı bulunan 41 binanın yıkımını gerçekleştiren Adapazarı Belediyesi, Sakarya Üniversitesi'nden 5 katlı binanın incelenmesini istedi.
Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü tarafından hazırlanan teknik rapor neticesinde bahse konu tehlikeli yapının riskli bina sınıfına girdiği tespit edilirken, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 39. madde hükümlerince iş ve işlemleri tamamlanan tehlikeli yapı için yıkım kararı çıktı. Adapazarı Belediyesi’nden yapılan açıklamada, yıkım işlemi için çok kısa sürede ihaleye çıkılacağı belirtildi.

- Medyabar, Güncel bölümünde yayınlandı
https://medyabar.com/haber/8073630/her-sey-sakaryaya-dev-bir-hastane-kazandirmak-hayaliyle-baslamisti