Coşkundere müdahalede geç kalmamalı

Kadir  Şirin
Kadir Şirin

Sakaryaspor'un şampiyonluk yolunda ortaya koyduğu performans hiç şüphesiz şehirde herkesi heyecanlandırmaya başladı. Belki bu heyecanın şu an için tam anlamıyla tribünlere yansıdığını söylemek zor ama eğer Sakaryaspor liderliği sürdürürse ben gelecek haftalarda taraftarın takıma desteğini arttıracağına inanıyorum.

Geçtiğimiz pazar günü Sakaryaspor'un kendi sahasında oynadığı Ergene Velimeşespor maçında tribünler sezonun en fazla doluluk oranına ulaşmış gözüküyordu.

Bunda Sakaryaspor'un liderliği kadar rakibin de etkili olduğunu düşünüyorum. Çünkü Velimeşespor ile aramızda özel bir durum var. Sakaryaspor tarihinin belki de en utanç duyulacak sonuçlarından biri Velimeşespor karşısında alınmıştı. 2 sezon önce yaşanan bu sonucun ardından Sakaryaspor taraftarları rövanşın alınması heyecanıyla tribünlerdeki yerini almıştı.

Hepimiz Velimeşe'nin unutamayacağı bir skorla Tekirdağ'a dönmesini arzuluyordu.

Bu istekle başladığımız müsabakanın henüz başında yediğimiz gol taraftarda şok etkisi yaratırken oyuncular daha soğuk kanlı davranarak hemen oyunu kontrol altına almayı bildiler.

Sakaryasporlu oyuncular yenilen golün de etkisiyle iyice agresifleşerek rakibi üzerindeki baskıyı arttırdı ve skoru beraberliğe getiren golü buldu.

Bu golün ardından baskıyı arttıran temsilcimiz öne geçmek için üst üste pozisyonlara girdi. Nitekim bu baskılar sonuç verdi ve üst üste bulduğumuz gollerle skor 3-1'e geldi.

Devreyi bu skorla kapatan Sakaryaspor, ikinci yarıya daha sakin başladı. Taraftar farkın açılması bekliyordu. Fakat arzu edilene heyecanı sahada göremedik. 3-1'lik skor oyuncularımız üzerinde rehavete yol açtı.

Biz şampiyonluğa oynayan bir takımız. Elbette bizim için önemli olan 3 puanı almaktır. Şampiyonluk olmamız için her zaman söylediğim gibi kötü oynadığımız maçları da kazanmayı bilmeliyiz. Bu açıdan belki taraftarın beklediği büyük fark elde edilemedi ancak 3 puanı almanın her şeyden daha önemli olduğunu unutmamalıyız. Bu nedenle galip gelmenin her şeyden daha önemli olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız.

Fakat bir noktanın altını çizmek istiyorum. Bu takımın şu anda lider olmasında en büyük pay sahiplerinden biri olan tecrübeli teknik adam Ercüment Coşkundere'nin oyuncuların rehavete kapıldığını gördüğü anda daha erken müdahale etmesi gerekirdi diye düşünüyorum.

Modern futbolda artık skorun üzerine yatmak diye bir şey bulunmuyor. Ben nasıl olsa 3-1 öne geçtim diyerek oyunun temposunu düşürüp skor avantajının üzerine yatmak doğru bir yöntem değil.

Dünyanın en iyi takımları maçın 90 dakika olduğunu asla akıllarından çıkarmadan son saniyeye kadar konsantrasyonu kaybetmeyen takımlardır.

Büyük takımlar 3-0 öndeyse dahi 4’ncü golü bulmak için saldırmaktan geri durmazlar. Futbol mantığı bunu gerektirir.

Bu açıdan Ercüment hocanın ikinci yarıda mental olarak takımın düştüğünü gördüğü anda müdahale etmesi gerekirdi. Oyunun aleyhimize geliştiğini fark ederek müdahaleleri en doğru şekilde ve erkenden yapması beklenirdi. Örneğin maçın en iyi isimlerinden biri olan Hurşit ile Ömer’i çıkarmak acaba doğru bir hamle miydi? Sakaryaspor'un en iyi oyuncuları arasında yer alan Serkan'ın Velimeşe maçındaki performansı sezon ortalamasının bir hayli altındaydı. Bu durum karşısında hocanın Serkan'ı kulübeye çekmesi gerekmez miydi?

Elbette bu takdir hakları hocanındır. Biz onu neden çıkardın, bunu neden almadın diyerek hocayı yargılamıyoruz. Ancak bazı oyuncuların zihinsel bazılarının ise fiziksel olarak oyundan düştüğü dakikalarda Ercüment hocanın oyuna daha hızlı müdahale etmesi gerekmez miydi şeklinde bir soruyu tartışmaya çalışıyoruz.

Çünkü bu sorunun skoru etkileyecek bir durum olduğuna sanırım herkes katılacaktır. Nitekim takım olarak oyundan düşmemiz kalemizde ikinci golü görmemize neden oldu. Öyle ki bu golün ardından Velimeşe gibi Sakaryaspor'un sahip olduğu kalitenin çok altında bir takıma öz güven geldi ve rakip oyuncular beraberlik golünü bulmak için saldırmaya başladılar.

Allah göstermesin eğer bir gol daha yeseydik şampiyonluk yolunda hiç hesapta olmayan bir yara alabilirdik.

Çok şükür bu maçta böylesine olumsuz bir skorla karşılaşmadık. Ancak benzer bir durum gelecek haftalarda bizim için telafisi zor bir duruma yol açabilir. Böylesi bir sorun yaşamamak için Ercüment hocanın oyuncularıyla görüşerek çözüm üreteceğine yürekten inanıyorum.

Bilindiği üzere futbolcunun sahada oyun planından kopması zihinsel ve fiziksel nedenlerle alakalı olabilir. Skora aldanmak, rakibi küçümsemek, kafanızın başka bir yerde olması zihinsel probleme işaret eder. Ancak kendinize iyi bakmazsanız, güçten düşerseniz, antrenmanda çalışmazsanız beyniniz ayaklarınıza hükmetmez hale gelir ki bu da fiziksel bir sorun yaşadığınızın göstergesidir.

Sakaryaspor teknik ekibinin bu gözlemi yapacak bilgiye ve tecrübeye sahip olduğundan şüphe duymuyorum. Umuyorum ki Velimeşe karşısında yaşadığımız problem tespit edilir ve yolumuza daha emin adımlarla ilerleriz.

- Medyabar, Kadir Şirin tarafından kaleme alındı
https://medyabar.com/makale/8327566/kadir-sirin/coskundere-mudahalede-gec-kalmamali